Nawet wysokiej jakości konstrukcja, stworzona przez profesjonalnego producenta nie będzie działała dobrze, jeśli zostanie wbudowana w miejscu o niekorzystnych warunkach. Każde urządzenie powinno więc być ustawione w pomieszczeniu zgodnym z wytycznymi producenta. Jak zasada ta odnosi się do szaf sterowniczych? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Odpowiednie stanowisko dla szaf sterowniczych – czyli jakie?

Szafy sterownicze to wysokiej jakości urządzenia, które muszą zostać zainstalowane w odpowiednim pomieszczeniu. Duże znaczenie ma przede wszystkim dobranie przestrzeni, która pomieści wszystkie elementy konstrukcji i umożliwi do nich swobodny dostęp. Kluczową rolę odgrywa również bezpieczeństwo – do szafy sterowniczej powinny mieć dostęp jedynie uprawnione osoby.

Pomieszczenie, w którym wbudowana jest szafa sterownicza, musi być odpowiednie pod względem panujących w nim warunków. Znaczenie ma przede wszystkim temperatura, poziom wilgotności, a także stopień zapylenia. Na uwagę zasługuje również bliskość innych urządzeń, które mogą mieć ewentualny niekorzystny wpływ, taki jak np. emisja gorącego powietrza.

Miejsce wbudowania szaf sterowniczych – o czym pamiętać?

Innym bardzo ważnym zagadnieniem jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska do montażu szaf sterowniczych. Ich poprawne tworzenie wiąże się bowiem z zaawansowanymi pracami, które wymagają użycia profesjonalnych narzędzi. Część procesu może prowadzić do wytworzenia pyłu. Właśnie dlatego stanowisko do "składania" szaf sterowniczych warto podzielić na dwa sektory: pierwszy do prac "brudnych" oraz drugi do prac "czystych".

Należy pamiętać, że proces montażu szaf sterowniczych jest wymagający i czasochłonny. Właśnie dlatego stanowisko powinno być ergonomiczne i wygodne, tak by umożliwiać zachowanie pozycji korzystnej dla ciała.

Wróć do bloga

Bekazet poleca:

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15

Przejdź do starszej wersja strony WWW