Jednym z ważniejszych elementów instalacji elektrycznej w domach jednorodzinnych i budynkach użytkowych jest rozdzielnica elektryczna. Inaczej nazywana skrzynką elektryczną, odpowiada za zasilanie wszystkich sprzętów i systemów. Jej prawidłowe podłączenie gwarantuje normalne funkcjonowanie gospodarstwa i bezpieczny dostęp do energii elektrycznej. W jaki sposób się ją podłącza? Na co należy zwrócić uwagę?

Rola rozdzielnicy elektrycznej w budynku

Rozdzielnica elektryczna potrzebna jest, aby w jednym miejscu zebrać wszystko, co niezbędne do ochrony systemu zasilania w budynku przed przeciążeniami i zwarciami. Znajdują się w niej bezpieczniki, obwody kablowe i przełączniki niskiego napięcia, które schowane są najczęściej we wspólnej obudowie tzw. skrzynce elektrycznej. Można ją schować w ścianie lub zamontować na niej, ewentualnie postawić w oddzielnym pomieszczeniu.

Podłączanie rozdzielnicy elektrycznej, warto powierzyć doświadczonym elektrykom, którzy upewnią się, że wszystko działa, jak należy. Od niej zależy efektywność energetyczna, poprawne podłączenie umożliwia uniknięcie awarii i swobodne testowanie, konserwację układu i usuwanie usterek.

Jak podłączyć rozdzielnicę?

Projektując podłączenie rozdzielnicy elektrycznej, należy pamiętać, że nie powinno do niej dochodzić zbyt dużo przewodów i że w przyszłości, może ona wymagać rozbudowania. Wchodzą do niej linie zasilające z całego budynku, a wychodzą linie odpływowe. W jednym module nie powinno być podłączonych więcej niż 10 gniazd i 20 punktów oświetleniowych. Zawsze jednak warto zostawić więcej miejsca na dodanie nowych elementów do instalacji elektrycznej.

Najważniejszym elementem jest wyłącznik, do którego podłączony jest główny przewód. Lampki sygnalizują brak lub obecność napięcia. Ważne są:

  • wyłączniki różnicowoprądowe, odcinają obwody, gdy istnieje zagrożenie przepięcia,
  • ograniczniki przeciwprądowe to ochrona instalacji przed przepięciami wywołanymi wyładowaniami atmosferycznymi,
  • wyłączniki nadmiarowo-prądowe, chronią sieć przed zwarciem.

Wszystkie elementy montowane są na szynach w określonym porządku, o który zadba elektryk.

Wróć do bloga

Bekazet poleca:

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15

Przejdź do starszej wersja strony WWW