Obwód prądu posiada trzy rodzaje mocy: moc czynna, zamieniana na pracę użytkową, moc bierna, znajdująca się między źródłem a odbiornikiem energii, a także moc pozorna, czyli geometryczna suma mocy czynnej i biernej. W naszym artykule skupimy się na tzw. mocy biernej. Czym ona jest? I na czym polega jej kompensacja?

Czym jest moc bierna?

Moc bierna występuje we wszystkich obwodach, ale nie jest zamieniana ani na użyteczną pracę, ani na ciepło. Jej obecność jest jednak wymagana do prawidłowego funkcjonowania maszyn elektrycznych i wytworzenia określonych warunków fizycznych (wytwarzanie pól magnetycznych i elektrycznych, gromadzenie energii w polu magnetycznym i elektrycznym). 

Należy jednak pamiętać, że choć moc bierna jest konieczna, jej zbyt wysoki poziom generuje dodatkowe koszty i może prowadzić do uszkodzeń maszyn. Stwarza to zagrożenie szczególnie dla przedsiębiorców.

Właśnie dlatego konieczne jest przeprowadzenie tzw. kompensacji, czyli uregulowanie bilansu energii biernej – kompensacja mocy biernej Szczecin.

Kompensacja mocy biernej – na czym polega?

Aby poszczególne urządzenia mogły działać sprawnie, a rachunki za energię elektryczną nie były zbyt wysokie, należy określić limity mocy biernej. W praktyce tzw. kompensacja polega na zastosowaniu urządzeń, które zmniejszą emitowanie mocy biernej, a co za tym idzie obniżają składową prądu.

Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie w sieci elektrycznej i elektroenergetycznej specjalnych kompensatorów mocy biernej, czyli tzw. baterii kondensatorów. Elementy te podwyższają parametry pracy sieci elektrycznej, zmniejszają straty mocy, obniżają temperaturę, a do tego podwyższają żywotność urządzeń elektrycznych i urządzeń elektronicznych.

Wróć do bloga

Bekazet poleca:

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15

Przejdź do starszej wersja strony WWW